Пропускане към основното съдържание

Какви са рисковете за вените на краката при дълго пътуване?



 Какви рискове за вените на краката крие дългото пътуване?

Дългите полети със самолет могат да провокират съдови проблеми и венозна недостатъчност. Сред най-честите рискове за вените на краката са:

 - дълбока венозна тромбоза, 

- венозна недостатъчност, - подуване на краката и поява на оток, 

- усложнения на разширени вени,

Един от факторите, оказващи рисково влияние на вените при дълго пътуване със самолет, автомобил, автобус или друг транспорт, е намаленото движение и статичната поза на краката. Продължителното седене в една поза забавя кръвообращението и вените не могат да функционират правилно. Непълноценното връщане на кръвта от вените на долните крайници води до задържането й и подуване на краката. Това състояние на нарушена циркулация на кръвта и застой във вените на краката е известно като венозна недостатъчност.

Друг рисков фактор за вените при няколко часово пътуване по въздух е налягането в кабината на самолета. Поддържаното налягане в самолета е по-ниско от това на земята. Промененото налягане може да разшири вените на краката и да наруши нормалния приток на кръв.

По-ниското налягане в самолета е предпоставка за риск от образуване на тромби и развиване на венозна тромбоза.

Кръвният застой в краката носи риск за оток и подуване на краката. Обездвижването при дълги пътувания и намалената мускулна активност води до голямо натоварване на венозните съдове и задържане на течности в краката.

За да намалим рисковете за вените на краката, като венозна недостатъчност, тромбоза, подуване или лимфедем и усложнени разширени вени, е важно да вземем превантивни мерки!

Каква е превенцията за венозните съдове на краката при дълги пътувания?

Една от превантивните мерки за вените на краката е ставането и раздвижването в самолета или автобуса.

Друга ефективна мярка за подобряване на циркулацията на кръвта в краката е правенето на упражнения с пръстите и ходилата на краката. При възможност повдигането на краката на нивото на таза също нормализира притока на кръв в тялото.

Пиенето на вода спомага за разреждането на кръвта и намалява риска от образуване на тромби. Добрата хидратация е превантивна мярка при предразположеност към тромбоза.

Носенето на компресивни чорапи помага за ефективното изтласкване на кръвта от краката към сърцето. Медицинските чорапи с компресия поддържат нормалното функциониране на вените на краката и предотвратяват разширяването на съдовете. 

Еластичните чорапи с профилактична компресия 10/18 mmHg ще защитят вените на краката при дълги пътувания.

Преди дълги полети не е излишно консултиране с лекар при налични разширени вени, дълбока венозна тромбоза и лимфедем. При такива здравословни състояния той определя каква компресия на еластичните чорапи е подходяща за Вас - чорапи за профилактика или компресионни чорапи за терапия 1 клас!

За да избегнем венозни проблеми при дълги пътувания и полети със самолет е препоръчително носенето на компресивни чорапи за пътуване, обличане с по-широки дрехи, правене на упражнения с краката, ставане и раздвижване, приемане на вода.





Популярни публикации от този блог

Скъсяване на крака след смяна на става - ортопедични стелки за изравняване

Колко стави годишно се сменят? Според Американския регистър за смяна на стави в САЩ годишно бройката на имплантираните коленни стави надхвърля 800 000, а на тазобедрените сменени стави надхвърля 1 милион Очакванията там са ортопедичните операции за ендопротезиране значително да нараснат. Според съществуващите регистри в Европа броят на сменените тазобедрени и коленни стави е висок. Броят на ставните операции за 2020г в някои страни може да се види в статистиката . На какво се дължи високият брой на протезирането?  Модерният свят с все-по голямо обездвижване е предпоставка за затлъстяване на населението. Трупаните излишни килограми натоварват прекомерно ставите и ускоряват тяхното износване. Стареенето и различни заболявания на ставите налагат необходимостта от ставна артропластика. Какви усложнения могат да се срещнат при протезираните пациенти? Често след смяна на колянна или тазобедрена става се наблюдава промяна в дължината на краката и куцане. Скъсяването на крака след ендопро...

Лимфедем на ръката - причини и терапии

  Какво е лимфедем? Лимфедемът е състояние на подуване поради задържане и натрупване на лимфна течност в тялото. Лимфните възли действат като дренаж в тялото и през тях преминава лимфата. Когато има отстранени или запушени лимфни възли се нарушава оттичането на лимфната течност. Лимфотокът е нарушен и лимфната течност започва да се натрупва в различни части на тялото. Най-често лимфна течност се задържа в ръцете и краката, но не е изключено да се застоява течност и в други части на тялото. Застоя и натрупването на лимфа предизвиква подуване на ръката. Това състояние на лимфен оток на ръката е лимфедем. Лимфедемът на ръката е заболяване, което прогресира без лечение и води до намаляване на подвижността, дегенеративни изменения на ставите и възпаления. От какво се получава лимфедем? Лимфедемът се развива в резултат на увредена и запушена лимфна система. Сред най-честите причини за поява на лимфедем на горен крайник са операциите и лечението на рак. Лимфедемът може да възникне...

Какво трябва да знаем за спането по корем?

Защо експертите по здравословен сън не препоръчват спането по корем? Голяма част от учените в сферата на здравословния сън не препоръчват позицията за спане по корем. Експертите твърдят, че спането по лице е най-неблагоприятната позиция за тялото, макар че за някои тази поза е предпочитана. Спането по корем е противопоказно при бебета до 1 година и носи риск от поява на синдром на внезапна детска смърт SIDS. Тази поза на спане е рискова и при бременни жени поради притискането на плода. Специалистите по съня са категорични, че спането по гръб или настрани е по-здравословно, защото тези позиции помагат за пълноценно възстановяване на мускулите на тялото и подпомагат подравняването на гръбначния стълб.  Кои са недостатъците на спането по корем? Някои от основните недостатъци при съня по лице са: - прекомерно натоварване на врата, което води до болка и скованост - напрежение в мускулите и прешлените на гърба, което поражда болки в кръста и гърба - притискане на вътрешните органи - нати...

Врастнал нокът - признаци и терапия

  Дефект или болестно състояние е врастналият нокът? Врастналият нокът е форма на болестно състояние на нокътя. Врастване на нокътя се наблюдава най-често при големия пръст на крака. Впиване на ръбовете на нокътната плочка най-често се среща при палеца. От забиването на нокътя кожата на пръста се възпалява и е възможно да се отделя секрет от възпаления участък. Болезнените нокти могат да предизвикат възпаление на кожата, зачервяване и болка. Забитите нокти могат да направят рана от растежа си в плътта около тях. Ненавременното лечение на запиващия се нокът може да причини инфекция и абцес. Какви са симптомите на врастналия нокът? Първите признаци на врастналия нокът са зачервяване, подуване и болка в областта на нокътя. При влошаване на впития нокът се наблюдава поява на допълнителна тъкан около нокътя и жълтеникав секрет, което може да причини последваща инфекция. При проява на подобни признаци от впит нокът медицинският преглед е препоръчителен! Как се диагностицира състо...

Как управлявам личните си финанси като фрийлансър?

Какво обхваща сферата на личните финанси? Сферата на личните финанси обхваща индивидуалните ни доходи, разходи, спестявания, кредити, застраховки, инвестиции и други активи. Умението да управляваме паричните си средства и активи ни дава финансова стабилност и възможност за реализиране на лични цели.  Някои от основните компоненти на личните ни финанси са: - оптимизиране на приходите и разумното им разпределение - контролиране на разходите чрез създаване на бюджет и приоритет на нашите лични нужди - редовни спестявания за финансов резерв при възникнала нужда - избягване на свръх задлъжняване към банки и нефинансови институции   Как управлявам личните си финанси като фрийлансъри? Фрийлансърите сме хора, които работим на свободна практика. Нашите доходи се формират от заплащането на предоставяните от нас услуги и свършената работа по възложен проект или ангажимент. Затова доходите на инфлуенсъри, блогъри, създатели на съдържание и други фрийлансъри варират всеки месец и зависят о...