Какви рискове за вените на краката крие дългото пътуване?
Дългите полети със самолет могат да провокират съдови проблеми и венозна недостатъчност. Сред най-честите рискове за вените на краката са:
- дълбока венозна тромбоза,
- венозна недостатъчност, - подуване на краката и поява на оток,
- усложнения на разширени вени,
Един от факторите, оказващи рисково влияние на вените при дълго пътуване със самолет, автомобил, автобус или друг транспорт, е намаленото движение и статичната поза на краката. Продължителното седене в една поза забавя кръвообращението и вените не могат да функционират правилно. Непълноценното връщане на кръвта от вените на долните крайници води до задържането й и подуване на краката. Това състояние на нарушена циркулация на кръвта и застой във вените на краката е известно като венозна недостатъчност.
Друг рисков фактор за вените при няколко часово пътуване по въздух е налягането в кабината на самолета. Поддържаното налягане в самолета е по-ниско от това на земята. Промененото налягане може да разшири вените на краката и да наруши нормалния приток на кръв.
По-ниското налягане в самолета е предпоставка за риск от образуване на тромби и развиване на венозна тромбоза.
Кръвният застой в краката носи риск за оток и подуване на краката. Обездвижването при дълги пътувания и намалената мускулна активност води до голямо натоварване на венозните съдове и задържане на течности в краката.
За да намалим рисковете за вените на краката, като венозна недостатъчност, тромбоза, подуване или лимфедем и усложнени разширени вени, е важно да вземем превантивни мерки!
Каква е превенцията за венозните съдове на краката при дълги пътувания?
Една от превантивните мерки за вените на краката е ставането и раздвижването в самолета или автобуса.
Друга ефективна мярка за подобряване на циркулацията на кръвта в краката е правенето на упражнения с пръстите и ходилата на краката. При възможност повдигането на краката на нивото на таза също нормализира притока на кръв в тялото.
Пиенето на вода спомага за разреждането на кръвта и намалява риска от образуване на тромби. Добрата хидратация е превантивна мярка при предразположеност към тромбоза.
Носенето на компресивни чорапи помага за ефективното изтласкване на кръвта от краката към сърцето. Медицинските чорапи с компресия поддържат нормалното функциониране на вените на краката и предотвратяват разширяването на съдовете.
Еластичните чорапи с профилактична компресия 10/18 mmHg ще защитят вените на краката при дълги пътувания.
Преди дълги полети не е излишно консултиране с лекар при налични разширени вени, дълбока венозна тромбоза и лимфедем. При такива здравословни състояния той определя каква компресия на еластичните чорапи е подходяща за Вас - чорапи за профилактика или компресионни чорапи за терапия 1 клас!
За да избегнем венозни проблеми при дълги пътувания и полети със самолет е препоръчително носенето на компресивни чорапи за пътуване, обличане с по-широки дрехи, правене на упражнения с краката, ставане и раздвижване, приемане на вода.