Пропускане към основното съдържание

До какво води заседналият начин на живот? Защо е важно здравословното ходене?


 
Изследвания на различни здравни организации показват, че заседналият начин на живот е сериозен проблем за общественото здраве  на много нации. Намалената физическа активност поражда хронични здравословни проблеми.

Обездвижването и заседналия начин на живот са предпоставка за сърдечно съдови заболявания и заболявания на обмяната на веществата. Липсата на движение и затлъстяването са фактори за развиването на диабет тип II. 

Също така заседналият начин на живот оказва негативно влияние и върху психическото здраве на човека и е предпоставка за депресивни състояния. Такъв проблем с психичното здраве е прегряването на работното място известно като бърнаут. С всяка година нараства броят на хората, страдащи от прегряване. Според психотеревтите по-честото излизане сред природата и чистият въздух е успешен начин за терапия на бърнаута. 

За подобряване на общото здраве е препоръчително ходенето като вид тренировка. Ходенето до магазина и до работното място не е достатъчно. За да подобрим психичното и физическото си здраве, трябва да правим продължителни разходки на чист въздух сред дървета и природа.

Здравословното ходене е вид физическо натоварване, в което се подобрява работата на всички функционални системи на организма.  С постоянно тренировъчно ходене се балансира сърдечно съдовата дейност, а това оказва положително  влияние върху артериалното кръвно налягане. Здравословното ходене дава добър резултат при хипертониците.

Активното движение стимулира обмяната на въглехидратите, което предпазва от затлъстяване. Затлъстяването от заседналия начин на живот е предпоставка за развиване на захарна болест. Ходенето и физическата активност осигуряват превенция и профилактика на ендокринните заболявания и подобряват обмяната на веществата.

Ходенето като тренировка помага за подобряване на общото психично здраве и помага при депресивни сътояния. Разходките на въздух в парка засилват паметта и стимулират психическата устойчивост в този напрегнат живот. Ходенето по екопътеки подобрява психическата уравновесеност и зарежда с положителна и оздравителна енергия.

Разходката за здраве може да бъде в парка, в някоя градинка или в тихите градски улички. Продължителността на здравословното ходене е препоръчително да е към 1 час, а темпото не трябва да поражда сърдечни смущения.

За здравословно ходене не се изискват много средства!

Необходима е подходяща екипировка, която да е съобразена в времето и удобството. Също така трябват и подходящи и удобни обувки, които да не натоварват допълнително краката.

Продължителното и постоянно ходене подобрява качеството на живот и затова проявата на болка в краката от тренировъчно ходене не трябва да ни спира. При евентуална поява на болка в краката подходящите аксесоари за обувки ще осигурят комфорт и удоволствие при дълго ходене на здраве.

В онлайн магазина на Клио МВ ЕООД ще откриете различни стелки и аксесоари за обувки, които ще Ви осигурят удобство и комфорт в ходенето и тренирането.

Спортните ортопедични стелки предпазват краката ни от травма, а омекотяването на петата и възглавничките на краката ще защитят стъпалата от набиване. Ходенето с тези стелки създава усещане за пружиниране и намалява натоварването в краката. Леката поддръжка за сводовете на омекотяващите стелки гарантира комфорт за стъпалата на краката при физическа активност и спорт.

Аз като любител на планински преходи ползвам Поддържащи ортопедични стелки. Този модел стелки за обувки се оказаха изключително добри за дълго ходене след счупване на тарзални кости на ходилото ( от нелепо подхлъзване ). За разлика от спортните стелки при тези има по-добра поддръжка за сводовете. Този модел е подходящ за плоскостъпие и болки в петата, а също така и след фрактура на ходилата.

Ходенето за здраве не изисква много средства и усилия, но пък подобрява общото здраве на човека!! 

Здравословното ходене подпомага лечението на редица хронични заболявания и поддържа нашата форма!!

Честите разходки сред природата и чистият въздух са средство за борба с бърнаута / прегряването на работното място / според някои терапевти по психично здраве!

Едно от моите предпочитани места за разходка и презареждане е Пътека Здраве Банкя. Тази екопътека е лека за ходене и не натоварва прекомерно. Наклонът е полегат и надморската височина е между 640 м и 780 метра.


За мен разходките по екопътеки са релаксиращи и ме зареждат с много енергия. Чистият и свеж въздух отрезвява мислите ми и психически отпочивам. След 5 дневна работна седмица в офис на бюро една такава разходка си е подарък за физическото и емоционалното ми здраве!

Ако започнете да изпитвате системно натоварване на психиката и работата Ви е без много физическа активност, излезте и се поразходете сред дървета, подишайте чист въздух и богат на кислород и се насласете на мелодичния шум на птичките!!!

Автор: Мирослава Владимирова

Популярни публикации от този блог

Какви са рисковете за вените на краката при дълго пътуване?

 Какви рискове за вените на краката крие дългото пътуване? Дългите полети със самолет могат да провокират съдови проблеми и венозна недостатъчност. Сред най-честите рискове за вените на краката са:  - дълбока венозна тромбоза,  - венозна недостатъчност, - подуване на краката и поява на оток,  - усложнения на разширени вени, Един от факторите, оказващи рисково влияние на вените при дълго пътуване със самолет, автомобил, автобус или друг транспорт, е намаленото движение и статичната поза на краката. Продължителното седене в една поза забавя кръвообращението и вените не могат да функционират правилно. Непълноценното връщане на кръвта от вените на долните крайници води до задържането й и подуване на краката. Това състояние на нарушена циркулация на кръвта и застой във вените на краката е известно като венозна недостатъчност. Друг рисков фактор за вените при няколко часово пътуване по въздух е налягането в кабината на самолета. Поддържаното налягане в самолета е по-ниско ...

Скъсяване на крака след смяна на става - ортопедични стелки за изравняване

Колко стави годишно се сменят? Според Американския регистър за смяна на стави в САЩ годишно бройката на имплантираните коленни стави надхвърля 800 000, а на тазобедрените сменени стави надхвърля 1 милион Очакванията там са ортопедичните операции за ендопротезиране значително да нараснат. Според съществуващите регистри в Европа броят на сменените тазобедрени и коленни стави е висок. Броят на ставните операции за 2020г в някои страни може да се види в статистиката . На какво се дължи високият брой на протезирането?  Модерният свят с все-по голямо обездвижване е предпоставка за затлъстяване на населението. Трупаните излишни килограми натоварват прекомерно ставите и ускоряват тяхното износване. Стареенето и различни заболявания на ставите налагат необходимостта от ставна артропластика. Какви усложнения могат да се срещнат при протезираните пациенти? Често след смяна на колянна или тазобедрена става се наблюдава промяна в дължината на краката и куцане. Скъсяването на крака след ендопро...

Лимфедем на ръката - причини и терапии

  Какво е лимфедем? Лимфедемът е състояние на подуване поради задържане и натрупване на лимфна течност в тялото. Лимфните възли действат като дренаж в тялото и през тях преминава лимфата. Когато има отстранени или запушени лимфни възли се нарушава оттичането на лимфната течност. Лимфотокът е нарушен и лимфната течност започва да се натрупва в различни части на тялото. Най-често лимфна течност се задържа в ръцете и краката, но не е изключено да се застоява течност и в други части на тялото. Застоя и натрупването на лимфа предизвиква подуване на ръката. Това състояние на лимфен оток на ръката е лимфедем. Лимфедемът на ръката е заболяване, което прогресира без лечение и води до намаляване на подвижността, дегенеративни изменения на ставите и възпаления. От какво се получава лимфедем? Лимфедемът се развива в резултат на увредена и запушена лимфна система. Сред най-честите причини за поява на лимфедем на горен крайник са операциите и лечението на рак. Лимфедемът може да възникне...

Семейно на море в България, Златни пясъци

Тази години си организирахме кратка семейна почивка на нашето Черноморие, за да избягаме от непоносимата жега в София. Планът ни беше да имаме 3 нощувки и да пътуваме с нощен влак и спален вагон от София до Варна. Спалните купета са добре климатизирани и поддържани в добро състояние. Пътуването в спален вагон за нас е предимство, защото няма умора от шофирането, а поспиваме удобно във влака и пристигаме отпочинали на гара Варна. След кратко премисляне къде точно да отидем се спряхме на Златни пясъци, а  при избора на хотел се ръководехме и от предлагането на ол инклузив. Спряхме се на Парк Хотел Одесос. От жп гарата на морската ни столица хванахме автобус 9 и слязохме на спирка Аквапарк в Златни пясъци. След като слязохме минахме по една пътека през гората и излязохме в страни на хотел Царевец, от където походихме малко до нашия хотел Одесос.  Понеже настаняването е от 14 часа, ние си оставихме багажа и използвахме басейна, докато стане време да ни настанят. На басейна има бар...

Какви храни да консумираме при инсулинова резистентност?

Какво е инсулинова резистентност? Инсулинът е хормон, който се произвежда от задстомашната жлеза панкреас и неговото основно предназначение е да контролира циркулиращата глюкоза в кръвта. Ролята на инсулина е да помага на клетките да абсорбират глюкозата от кръвта, с което се контролират нивата на кръвната захар. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките на мускулите и ги снабдява с енергия.  Инсулинът е в основата на метаболизма и правилната обмяна на въглехидрати, мазнини и белтъци в организма ни. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките и ги снабдява с енергия.  При инсулиновата резистентност клетките нямат чувствителност към инсулина и не реагират на сигналите за транспортираната глюкоза до тях. Поради това панкреасът увеличава производството на инсулин, за да компенсира нуждата на клетките за абсорбиране на кръвната глюкоза.  Инсулинова резистентност е състояние, при което се произвежда инсулин, но клетките не реагират ефективно за усвояване ...