Пропускане към основното съдържание

Лимфедем на ръката - причини и терапии

 


Какво е лимфедем?

Лимфедемът е състояние на подуване поради задържане и натрупване на лимфна течност в тялото. Лимфните възли действат като дренаж в тялото и през тях преминава лимфата. Когато има отстранени или запушени лимфни възли се нарушава оттичането на лимфната течност. Лимфотокът е нарушен и лимфната течност започва да се натрупва в различни части на тялото. Най-често лимфна течност се задържа в ръцете и краката, но не е изключено да се застоява течност и в други части на тялото.

Застоя и натрупването на лимфа предизвиква подуване на ръката. Това състояние на лимфен оток на ръката е лимфедем.

Лимфедемът на ръката е заболяване, което прогресира без лечение и води до намаляване на подвижността, дегенеративни изменения на ставите и възпаления.

От какво се получава лимфедем?

Лимфедемът се развива в резултат на увредена и запушена лимфна система. Сред най-честите причини за поява на лимфедем на горен крайник са операциите и лечението на рак. Лимфедемът може да възникне и като последица от травми. Инфекциите в тялото също могат да доведат до запушване на лимфни възли и задържане на течност. Затлъстяването и хроничната венозна недостатъчност също могат да доведат до поява на лимфедем.

Най-често лимфедемът се появява след лечение на онкологично заболяване. Рискът от поява на лимфен оток остава до края на живота след онкологично лечение с  премахване на лимфни възли. Лимфният оток на ръката се появява след операция на гърдата и махане на възли.

Какви са терапиите за лечение на лимфедем?

Лечението на лимфедем на ръката е насочено към намаляване и контролиране на отока на дланта предмишницата или бицепса. Терапиите са насочени към подобряване на лимфотока и предотвратяване на усложнения.

Лечението може да бъде конвенционално или хирургично в зависимост от стадия на развитие на лимфедема.

За да се избегне тежка форма на това заболяване и влошаване, от първостепенно значение е ранното и комбинирано лечение на лимфния оток.  

За увеличаване на ефективността в лечението на лимфедема се включват и допълнителни терапии за подобряване на лимфния дренаж и контрол на отока.

Най-добър резултат за намаляване на подуването се постига като се комбинират: медикаменти, компресивна терапия / носене на компресивен ръкав или чорап/, лимфно-дренажни масажи, пресотерапия и физиотерапевтични упражнения.

Според БА "Лимфедем" компресивният трикотаж ( ръкави и чорапи) са нужни на хората с лимфедем толкова, колкото е нужен инсулина за пациентите с диабет!

Лимфедемът е хронично заболяване, което не може да бъде излекувано. Подуването на ръката може да бъде контролирано чрез адекватно лечение.

Как помагат компресивните ръкави и чорапи за лимфедем?

Компресионното лечение намалява лимфния оток на ръката като оказва компресия върху зоната на подуване. Натискът е равномерен и силен върху тъканите, с което се раздвижва натрупаната лимфна течност. Носенето на компресивен ръкав ускорява оттичането на застоялата лимфа в ръката.

Компресионната терапия предпазва от натрупване на течност в крайниците и подпомага оттичането на лимфата в тялото. Ръкавът за лимфедем на ръката контролира лимфния оток и подуването на горния крайник. 



 Медицинските ръкави помагат за редуциране на отока и контролиране на лимфедема, като улесняват придвижването на лимфната течност и оттичането й. Също така ръкавите и чорапите улесняват мускулите да изпомпват течностите и да не се задържат в тялото.

Носенето на компресионни ръкави и чорапи за лимфедем не само намаляват отока от лимфедем, но и облекчават умората и болката в ръката или крака. Компресивните ръкави за терапия на лимфен оток са с градуирана компресия, която е важна за раздвижването на лимфата и оттичането й в тялото. Неравномерната компресия по дължината на ръкава ограничава връщането на лимфната течност и предпазва от натрупване и застой на лимфа. 

Какви упражнения се правят при лимфедем?

За лечение на лимфедема към медикаментозната и компресионната терапия се добавят и упражнения. Упражненията при лимфедем на ръката помагат за стичането на лимфната течност от подутия участък към лимфните възли.

Във видеата са показани подходящи физиотерапевтични упражнения при лимфедем на ръката, които всеки може да прави у дома.



Упражненията не трябва да Ви уморяват. 



Масажът при лимфедем на ръката улеснява оттичането на лимфната течност от крайника. Масажни лимфно-дренажни техники за профилактика на подуването на ръката и превенция можете да видите във видеата. При кожна инфекция, наличие на кръвни съсиреци или активно заболяване не правете масаж.






Лимфедемът е сериозно заболяване, което може да влоши качеството на живот. 

Комбинацията от терапии ( медикаментозна и компресионна), упражнения и масажи гарантират висока ефективност в намаляване на отока. Упражненията и масажът са от изключителна важност за лечение на лимфедема. 

За профилактика на лимфния оток и превенция от прогрес на заболяването решението е:

- Носене на компресионни ръкави и чорапи за лимфедем;

- Правене на физиотерапевтични упражнения;

- Правене на лимфно-дренажен масаж; 

В България липсва на национална програма за терапия на пациенти с лимфедем. През 2021г Българска асоциация "Лимфедем" е изпратила писмо до здравния министър и НЗОК с поставени въпроси за здравното обслужване на пациентите с лимфедем в нашата страна. 

Към 2023г все още няма национална програма за засегнатите от заболяването лимфедем. 

Последвай ме във Facebook за още полезна информация


Популярни публикации от този блог

Какви са рисковете за вените на краката при дълго пътуване?

 Какви рискове за вените на краката крие дългото пътуване? Дългите полети със самолет могат да провокират съдови проблеми и венозна недостатъчност. Сред най-честите рискове за вените на краката са:  - дълбока венозна тромбоза,  - венозна недостатъчност, - подуване на краката и поява на оток,  - усложнения на разширени вени, Един от факторите, оказващи рисково влияние на вените при дълго пътуване със самолет, автомобил, автобус или друг транспорт, е намаленото движение и статичната поза на краката. Продължителното седене в една поза забавя кръвообращението и вените не могат да функционират правилно. Непълноценното връщане на кръвта от вените на долните крайници води до задържането й и подуване на краката. Това състояние на нарушена циркулация на кръвта и застой във вените на краката е известно като венозна недостатъчност. Друг рисков фактор за вените при няколко часово пътуване по въздух е налягането в кабината на самолета. Поддържаното налягане в самолета е по-ниско ...

Скъсяване на крака след смяна на става - ортопедични стелки за изравняване

Колко стави годишно се сменят? Според Американския регистър за смяна на стави в САЩ годишно бройката на имплантираните коленни стави надхвърля 800 000, а на тазобедрените сменени стави надхвърля 1 милион Очакванията там са ортопедичните операции за ендопротезиране значително да нараснат. Според съществуващите регистри в Европа броят на сменените тазобедрени и коленни стави е висок. Броят на ставните операции за 2020г в някои страни може да се види в статистиката . На какво се дължи високият брой на протезирането?  Модерният свят с все-по голямо обездвижване е предпоставка за затлъстяване на населението. Трупаните излишни килограми натоварват прекомерно ставите и ускоряват тяхното износване. Стареенето и различни заболявания на ставите налагат необходимостта от ставна артропластика. Какви усложнения могат да се срещнат при протезираните пациенти? Често след смяна на колянна или тазобедрена става се наблюдава промяна в дължината на краката и куцане. Скъсяването на крака след ендопро...

Какви храни да консумираме при инсулинова резистентност?

Какво е инсулинова резистентност? Инсулинът е хормон, който се произвежда от задстомашната жлеза панкреас и неговото основно предназначение е да контролира циркулиращата глюкоза в кръвта. Ролята на инсулина е да помага на клетките да абсорбират глюкозата от кръвта, с което се контролират нивата на кръвната захар. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките на мускулите и ги снабдява с енергия.  Инсулинът е в основата на метаболизма и правилната обмяна на въглехидрати, мазнини и белтъци в организма ни. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките и ги снабдява с енергия.  При инсулиновата резистентност клетките нямат чувствителност към инсулина и не реагират на сигналите за транспортираната глюкоза до тях. Поради това панкреасът увеличава производството на инсулин, за да компенсира нуждата на клетките за абсорбиране на кръвната глюкоза.  Инсулинова резистентност е състояние, при което се произвежда инсулин, но клетките не реагират ефективно за усвояване ...

Семейно на море в България, Златни пясъци

Тази години си организирахме кратка семейна почивка на нашето Черноморие, за да избягаме от непоносимата жега в София. Планът ни беше да имаме 3 нощувки и да пътуваме с нощен влак и спален вагон от София до Варна. Спалните купета са добре климатизирани и поддържани в добро състояние. Пътуването в спален вагон за нас е предимство, защото няма умора от шофирането, а поспиваме удобно във влака и пристигаме отпочинали на гара Варна. След кратко премисляне къде точно да отидем се спряхме на Златни пясъци, а  при избора на хотел се ръководехме и от предлагането на ол инклузив. Спряхме се на Парк Хотел Одесос. От жп гарата на морската ни столица хванахме автобус 9 и слязохме на спирка Аквапарк в Златни пясъци. След като слязохме минахме по една пътека през гората и излязохме в страни на хотел Царевец, от където походихме малко до нашия хотел Одесос.  Понеже настаняването е от 14 часа, ние си оставихме багажа и използвахме басейна, докато стане време да ни настанят. На басейна има бар...