Пропускане към основното съдържание

Ефективно лечение с ултразвукова терапия

 


Ултразвукова терапия

Ултразвуковата терапия е начин на лечение чрез апарат с високочестотни вълни. Уредът прави възможно проникването на вълните до меките тъкани, което помага за намаляване на болката в тялото и подобряване на кръвообращението. Улразвук се прилага за облекчаване на болезнените симптоми в шията, раменете, гърба и други части на човешкото тяло. Процедури с ултразвук се правят и за възстановяване на  увредени мускули и сухожилия, за лечение на възпаления и оток.

Терапията с ултразвукови вълни има основно приложение във физиотерапията. Лечението с ултразвукови вълни позволява на специалистите по физикална медицина да контролират хроничната болка и да възстановят пациента. Физикалната терапия с ултразвукови вълни лекува болестни състояния и е ефективно средство за справяне с болката. 

За какво се употребява терапевтичния ултразвук?

Проучванията показват, че лечението с улразвук е ефективно за  различни състояния на здравето ни. Терапевтичните ултразвукови  вълни се прилагат най-често за лечение на:

- болка във врата, рамото, гърба и други части от тялото;

- раздразнение на меките тъкани като тендинити ;

- възпаление на ставите  при бурсити;

- износване на ставите и остеоартрити;

- фрактури на костите и нервни болки; 

Подобряване на състоянието и висока ефективност от ултразвук  се наблюдава при много пациенти. Физиотерапевтичните процедури с честотни механични вълни  са благоприятни и се предлагат в спа хотелите заедно с другите релаксиращи процедури.

Безопасна ли е терапията с ултразвук?

При правилно изпълнение на ултразвуковата терапия няма опасност за пациента, а има редица предимства. Употребата на ултразвук увеличава проникването в дълбочина на нанесените противопвъзпалителни и болкоуспокояващи кремове и гелове. Стигащите до меките тъкани пасти чрез вълните по-бързо премахват хроничната болка и могат да заместят приема на лекарствени продукти. Терапията е лесна, ефективна и безопасна за повечето хора.

Кога не бива да се прилага ултразвук?

Като всяко лечение и това с ултразвук може да има странични ефекти при някои състояния на здравето. Не се препоръчва терапевтичен ултразвук при бременност и пейсмейкър на сърцето.

Терапия не се прилага над гръбначния стълб,  над очите и върху инфектирана част от тялото. Ултразвук не се прави над счупени кости  и в области с медицински импланти. Ултразвукова терапия не се прави в близост до туморни образувания.

Как се изпълнява ултразвукова терапия?

Ултразвукова терапия се назначава след преглед от специалист по физикална медицина. Физиотерапевтът определя зоната за терапия, продължителността на процедурата и какъв лечебен гел да се използва.

Терапевтът работи върху малка повърхност от тялото в зависимост от конкретното състояние на пациента. Той нанася лечебния крем върху кожата или върху главата на апарата, излъчваща вълни. Това предпазва от прекомерно затопляне на кожата и спомага за разпределянето на вълната.

Чрез механичната вълна лечебните кремове проникват дълбоко в тъканите. Лечебните продукти постъпват в организма през кожата, а ултразука ги разнася в дълбочина. Така те действат по-бързо и са по-ефективни. 

По време на процедурата главата се движи, а не се задържа на едно място върху третираната зона.  Ако преобразуващата глава се задържи на едно място няколко секунди има вероятност да се изпита дискомфорт и лека болезненост. Дискомфорт може да има и при висока чувствителност на допир с апарата. При този страничен ефект се уведомява терапевта.

Обикновено продължителността на ултразвуковатаа терапия е между 5 и 10 минути.

Може ли да се прави ултразвук  у дома?

След няколко терапии при терапевт и получено облекчение пациентите започват да си правят ултразвук и у дома. Има малки ултразвукови апарати, които са подходящи за ползване у домашни условия.

За да се избегнат странични ефекти при домашен ултразвук се повтаря процедурата, прилагана от терапевта. 

Например при болка в рамото се нанася охлаждащ гел и следва непрекъснато движение на ултразвуковата глава по рамото за около 5 минути.

Терапията с механични вълни е благоприятна за организма и е безопасна при правилно изпълнение и с подходящ уред за лечение с ултразвук.

Добрият резултат и лесното изпълнение на ултразвука е причина тази терапия да се прави и у дома, а не само във възстановителните центрове и болничните отделения по физиотерапия или в спа хотелите. 

Популярни публикации от този блог

Какви са рисковете за вените на краката при дълго пътуване?

 Какви рискове за вените на краката крие дългото пътуване? Дългите полети със самолет могат да провокират съдови проблеми и венозна недостатъчност. Сред най-честите рискове за вените на краката са:  - дълбока венозна тромбоза,  - венозна недостатъчност, - подуване на краката и поява на оток,  - усложнения на разширени вени, Един от факторите, оказващи рисково влияние на вените при дълго пътуване със самолет, автомобил, автобус или друг транспорт, е намаленото движение и статичната поза на краката. Продължителното седене в една поза забавя кръвообращението и вените не могат да функционират правилно. Непълноценното връщане на кръвта от вените на долните крайници води до задържането й и подуване на краката. Това състояние на нарушена циркулация на кръвта и застой във вените на краката е известно като венозна недостатъчност. Друг рисков фактор за вените при няколко часово пътуване по въздух е налягането в кабината на самолета. Поддържаното налягане в самолета е по-ниско ...

Скъсяване на крака след смяна на става - ортопедични стелки за изравняване

Колко стави годишно се сменят? Според Американския регистър за смяна на стави в САЩ годишно бройката на имплантираните коленни стави надхвърля 800 000, а на тазобедрените сменени стави надхвърля 1 милион Очакванията там са ортопедичните операции за ендопротезиране значително да нараснат. Според съществуващите регистри в Европа броят на сменените тазобедрени и коленни стави е висок. Броят на ставните операции за 2020г в някои страни може да се види в статистиката . На какво се дължи високият брой на протезирането?  Модерният свят с все-по голямо обездвижване е предпоставка за затлъстяване на населението. Трупаните излишни килограми натоварват прекомерно ставите и ускоряват тяхното износване. Стареенето и различни заболявания на ставите налагат необходимостта от ставна артропластика. Какви усложнения могат да се срещнат при протезираните пациенти? Често след смяна на колянна или тазобедрена става се наблюдава промяна в дължината на краката и куцане. Скъсяването на крака след ендопро...

Лимфедем на ръката - причини и терапии

  Какво е лимфедем? Лимфедемът е състояние на подуване поради задържане и натрупване на лимфна течност в тялото. Лимфните възли действат като дренаж в тялото и през тях преминава лимфата. Когато има отстранени или запушени лимфни възли се нарушава оттичането на лимфната течност. Лимфотокът е нарушен и лимфната течност започва да се натрупва в различни части на тялото. Най-често лимфна течност се задържа в ръцете и краката, но не е изключено да се застоява течност и в други части на тялото. Застоя и натрупването на лимфа предизвиква подуване на ръката. Това състояние на лимфен оток на ръката е лимфедем. Лимфедемът на ръката е заболяване, което прогресира без лечение и води до намаляване на подвижността, дегенеративни изменения на ставите и възпаления. От какво се получава лимфедем? Лимфедемът се развива в резултат на увредена и запушена лимфна система. Сред най-честите причини за поява на лимфедем на горен крайник са операциите и лечението на рак. Лимфедемът може да възникне...

Семейно на море в България, Златни пясъци

Тази години си организирахме кратка семейна почивка на нашето Черноморие, за да избягаме от непоносимата жега в София. Планът ни беше да имаме 3 нощувки и да пътуваме с нощен влак и спален вагон от София до Варна. Спалните купета са добре климатизирани и поддържани в добро състояние. Пътуването в спален вагон за нас е предимство, защото няма умора от шофирането, а поспиваме удобно във влака и пристигаме отпочинали на гара Варна. След кратко премисляне къде точно да отидем се спряхме на Златни пясъци, а  при избора на хотел се ръководехме и от предлагането на ол инклузив. Спряхме се на Парк Хотел Одесос. От жп гарата на морската ни столица хванахме автобус 9 и слязохме на спирка Аквапарк в Златни пясъци. След като слязохме минахме по една пътека през гората и излязохме в страни на хотел Царевец, от където походихме малко до нашия хотел Одесос.  Понеже настаняването е от 14 часа, ние си оставихме багажа и използвахме басейна, докато стане време да ни настанят. На басейна има бар...

Какви храни да консумираме при инсулинова резистентност?

Какво е инсулинова резистентност? Инсулинът е хормон, който се произвежда от задстомашната жлеза панкреас и неговото основно предназначение е да контролира циркулиращата глюкоза в кръвта. Ролята на инсулина е да помага на клетките да абсорбират глюкозата от кръвта, с което се контролират нивата на кръвната захар. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките на мускулите и ги снабдява с енергия.  Инсулинът е в основата на метаболизма и правилната обмяна на въглехидрати, мазнини и белтъци в организма ни. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките и ги снабдява с енергия.  При инсулиновата резистентност клетките нямат чувствителност към инсулина и не реагират на сигналите за транспортираната глюкоза до тях. Поради това панкреасът увеличава производството на инсулин, за да компенсира нуждата на клетките за абсорбиране на кръвната глюкоза.  Инсулинова резистентност е състояние, при което се произвежда инсулин, но клетките не реагират ефективно за усвояване ...