Пропускане към основното съдържание

Компютърна диагностика на стъпалата





Как се прави компютърна диагностика на стъпалата? 

За компютърна диагностика на стъпалата се използва плантограф. Плантографията  или компютърното изследване на краката спомага за установяване на плоскостъпие или стъпване на криво. Стъпвайки върху плантографа се получава дигитално изображение на стъпалото. Според дигиталния отпечатък на стъпалата може да се определи състоянието на сводовете на краката. Също така от плантограмата на краката могат да се видят зоните на стъпалото с най-голям натиск.

Къде се прави компютърна диагностика на стъпалата?

Няма специфични изисквания за местата, на които може да се прави компютърна диагностика на стъпалото. Например в един салон за медицински педикюр предлагаха и диагностика на ходилата с плантограф. 

Много често такава диагностика на стъпалата се прави и в специализирани магазини за ортопедични стелки и обувки. 

В социалните мрежи често има реклами на различни центрове за компютърна диагностика на стъпалата и изработване на индивидуални стелки.

Кога се прави компютърна диагностика на краката с плантограф?

Диагностиката на стъпалата се прави, за да се види дали не са паднали надлъжния и напречния свод на краката. Контурографският дигитален отпечатък на стъпалото може да покаже плоскостъпие известно като дюстабан. Също така от  плантограмата може да се установят и високи сводове. 

Когато са налице промяна в опората на стъпалата или настъпили промени в краката започва прекомерно натоварване на отделни зони на стъпалото. Чрез диагностиката на ходилата с уреда плантограф или подограф се виждат и критичните зони на ходилата с болезнен натиск върху тях.





Може ли с плантограф да се прави измерване за установяване на различна дължина на краката?

С плантограф не може да се измери различна дължина на двата крака. Установяването на скъсяване на крака се прави от ортопед, физиотерапевт или рехабилитатор, защото установяването на разлика става чрез специфични измервания, оглеждане на походката и стойката и др.

Плантограмата от компютърната диагностика на стъпалото показва каква е поддръжката за краката от надлъжните и напречните сводове.

Какво е предназначението на ортопедичните стелки?

Ортезите за стъпалата или ортопедичните стелки спомагат за поддържане на краката в анатомична позиция и облекчаване на болезнените усещания в краката.

В зависимост от терапевтичното им предназначение те биват различни модели и се изработват от различен материал.

Как да изберем подходящи ортопедични стелки?

Ортопедичните стелки могат да бъдат готови за ползване или да се изработват по индивидуална мярка. На каквито и стелки да се спрете имайте в предвид, че те ще отнемат от пространството на обувката. По тази причина, ако ползвате ортези стелки с тях си купувайте и новите обувки.

Когато избираме ортопедични стелки трябва да вземем под внимание няколко неща: в какви обувки ще ги слагаме и при какви обстоятелства ще ги използваме. 

Например, ако стелките ще се ползват при по - дълго стоене на крак на работа, те трябва в зоната на дългата извивка на стъпалото да са твърди за максимална поддръжка на краката. Наличието на омекотяваща подложка в областта на петата предотвратява прекомерният и продължителен натиск върху петата. Така ортопедичните стелки за поддържане на стъпалата ще осигурят максимална опора на краката при работа на крака и защита от набиване и травма на петата.

Друг пример, ако ще ползваме ортопедични стелки за спорт тренировка или активно движение, по удачен вариант са тези, изработени от  EVA мемори пяна. Тези стелки ще поддържат сводовете и стъпалата в анатомична позиция и дават усещането за пружиниране. Стелките от такъв материал няма да окажат влияние на подвижността на ходилата, което е важно при активно движение.




Популярни публикации от този блог

Какви са рисковете за вените на краката при дълго пътуване?

 Какви рискове за вените на краката крие дългото пътуване? Дългите полети със самолет могат да провокират съдови проблеми и венозна недостатъчност. Сред най-честите рискове за вените на краката са:  - дълбока венозна тромбоза,  - венозна недостатъчност, - подуване на краката и поява на оток,  - усложнения на разширени вени, Един от факторите, оказващи рисково влияние на вените при дълго пътуване със самолет, автомобил, автобус или друг транспорт, е намаленото движение и статичната поза на краката. Продължителното седене в една поза забавя кръвообращението и вените не могат да функционират правилно. Непълноценното връщане на кръвта от вените на долните крайници води до задържането й и подуване на краката. Това състояние на нарушена циркулация на кръвта и застой във вените на краката е известно като венозна недостатъчност. Друг рисков фактор за вените при няколко часово пътуване по въздух е налягането в кабината на самолета. Поддържаното налягане в самолета е по-ниско ...

Скъсяване на крака след смяна на става - ортопедични стелки за изравняване

Колко стави годишно се сменят? Според Американския регистър за смяна на стави в САЩ годишно бройката на имплантираните коленни стави надхвърля 800 000, а на тазобедрените сменени стави надхвърля 1 милион Очакванията там са ортопедичните операции за ендопротезиране значително да нараснат. Според съществуващите регистри в Европа броят на сменените тазобедрени и коленни стави е висок. Броят на ставните операции за 2020г в някои страни може да се види в статистиката . На какво се дължи високият брой на протезирането?  Модерният свят с все-по голямо обездвижване е предпоставка за затлъстяване на населението. Трупаните излишни килограми натоварват прекомерно ставите и ускоряват тяхното износване. Стареенето и различни заболявания на ставите налагат необходимостта от ставна артропластика. Какви усложнения могат да се срещнат при протезираните пациенти? Често след смяна на колянна или тазобедрена става се наблюдава промяна в дължината на краката и куцане. Скъсяването на крака след ендопро...

Лимфедем на ръката - причини и терапии

  Какво е лимфедем? Лимфедемът е състояние на подуване поради задържане и натрупване на лимфна течност в тялото. Лимфните възли действат като дренаж в тялото и през тях преминава лимфата. Когато има отстранени или запушени лимфни възли се нарушава оттичането на лимфната течност. Лимфотокът е нарушен и лимфната течност започва да се натрупва в различни части на тялото. Най-често лимфна течност се задържа в ръцете и краката, но не е изключено да се застоява течност и в други части на тялото. Застоя и натрупването на лимфа предизвиква подуване на ръката. Това състояние на лимфен оток на ръката е лимфедем. Лимфедемът на ръката е заболяване, което прогресира без лечение и води до намаляване на подвижността, дегенеративни изменения на ставите и възпаления. От какво се получава лимфедем? Лимфедемът се развива в резултат на увредена и запушена лимфна система. Сред най-честите причини за поява на лимфедем на горен крайник са операциите и лечението на рак. Лимфедемът може да възникне...

Семейно на море в България, Златни пясъци

Тази години си организирахме кратка семейна почивка на нашето Черноморие, за да избягаме от непоносимата жега в София. Планът ни беше да имаме 3 нощувки и да пътуваме с нощен влак и спален вагон от София до Варна. Спалните купета са добре климатизирани и поддържани в добро състояние. Пътуването в спален вагон за нас е предимство, защото няма умора от шофирането, а поспиваме удобно във влака и пристигаме отпочинали на гара Варна. След кратко премисляне къде точно да отидем се спряхме на Златни пясъци, а  при избора на хотел се ръководехме и от предлагането на ол инклузив. Спряхме се на Парк Хотел Одесос. От жп гарата на морската ни столица хванахме автобус 9 и слязохме на спирка Аквапарк в Златни пясъци. След като слязохме минахме по една пътека през гората и излязохме в страни на хотел Царевец, от където походихме малко до нашия хотел Одесос.  Понеже настаняването е от 14 часа, ние си оставихме багажа и използвахме басейна, докато стане време да ни настанят. На басейна има бар...

Какви храни да консумираме при инсулинова резистентност?

Какво е инсулинова резистентност? Инсулинът е хормон, който се произвежда от задстомашната жлеза панкреас и неговото основно предназначение е да контролира циркулиращата глюкоза в кръвта. Ролята на инсулина е да помага на клетките да абсорбират глюкозата от кръвта, с което се контролират нивата на кръвната захар. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките на мускулите и ги снабдява с енергия.  Инсулинът е в основата на метаболизма и правилната обмяна на въглехидрати, мазнини и белтъци в организма ни. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките и ги снабдява с енергия.  При инсулиновата резистентност клетките нямат чувствителност към инсулина и не реагират на сигналите за транспортираната глюкоза до тях. Поради това панкреасът увеличава производството на инсулин, за да компенсира нуждата на клетките за абсорбиране на кръвната глюкоза.  Инсулинова резистентност е състояние, при което се произвежда инсулин, но клетките не реагират ефективно за усвояване ...