Каква е статистиката на Международната диабетна федерация?
Захарната болест наричана диабет е сред често срещаните заболявания на населението. Според Международната федерация за борба с диабета 31 милиона души в Европа страдат от захарен диабет и според прогнозата на федерацията през 2025 година процентът на боледуващите ще нарасне до 10% от броя на хората.
Ежегодните доклади на диабетните асоциации показват тревожещ ръст на заболелите от диабет и сигнализират за настъпващите усложнения на захарната болест - диабетно стъпало, заболяване на бъбреците, увреждане на периферната нервна система, увреждане на зрението....
Диабетът е заболяване, причинено от нарушената обмяна на веществата и метаболозма. В резултат на това здравословно състояние тялото не може да произведе достатъчно инсулин, който да придвижи захарта до клетките или тялото не може да използва ефективно произведеният инсулин. В следствие на това се повишават нивата на кръвната захар и специалистите ендокринолози диагностицират и лекуват това заболяване. Сред усложненията на захарната болест е диабетното стъпало и болните от диабет трябва да полагат изключителни грижи за краката си.
Какви са видовете захарен диабет?
Видовете захарен диабет се разделят в 3 типа.
Диабет тип 1 се характеризира с пълна или частична липса на инсулин, тоест недостатъчно произведен и се налага допълнително набавяне на инсулин най-вече инжекционно. При този тип на захарния диабет хората с това заболяване са инсулинозависими.
Диабет тип 2 се характеризира с инсулинова резистенност и е все по-често срещано сред младите хора. Заседналият начин на живот и затлъстяването са сред основните причини за развиването на захарна болест тип 2. При този вид на диабета наличният инсулин в тялото не се използва ефективно.
Диабет тип 3 наричан още диабет на бремеността се проявява най-често около третия триместър и след раждането отшумява.
Кръвната захар трябва да се следи, защото много хора не знаят, че са носители на тази болест и съответно не се лекуват. Лошото лечение или липсата на лечение крие много рискове за общото ни здраве и риска от усложнение на диабета!
Какви са усложненията от захарния диабет?
Високите нива на кръвна захар пречат на белите клетки в кръвта да функционират нормално и това оказва влияние върху имунитета на диабетика. Белите кръвни клетки помагат на организма да се бори с инфекциите и спомагат за по-бързото зарастване на рани. Това е и причината за трудното зарастване на рани при хората с диабет.
Диабетът оказва влияние и върху съдовете, които склерозират или имат удебеляване на стените. Това увреждане на кръвоносните съдове оказва влияние върху кръвообращението и насищането на клетките с кислород.
Захарната болест оказва влияние и върху периферната нервна система и голям процент от диабетиците са с диабетна полиневропатия.
Захарният диабет оказва влияние и върху зрението и много от диабетиците се оплакват от замъглено виждане.
За да се намали риска от усложнения на диабета, захарната болест трябва да се лекува адекватно. За ефективна лекарствена терапия болните трябва да спазват и определен хранителен режим. Също така трябва да извършват и активна физическа дейност.
Какво е диабетно стъпало?
Поддържането на висока захар в кръвта води до патологични изменения в кръвоносните съдове и нервните влакна. Настъпилите изменения в стъпалата на диабетиците се наричат диабетно стъпало.
Много е важно всеки диабетик да оглежда стъпалата и краката си, за да може да се вземат бързи мерки например при поява на рана.
Препоръчително е хората с диабет да носят ортопедични стелки с допълнително омекотяване и опора на краката. Поставянето на омекотяващи стелки в обувките помага за намаляване на натиска върху чувствителните зони на стъпалата.
Здравната каса отпуска средства за изработване на ортопедични обувки за диабетиците. Поради настъпилите промени в стъпалата на краката е редно да се взима индивидуална мярка и по нея да се изработи индивидуална обувка за диабетика.
Но практиката в нашата страна е съвсем друга и масово на диабетиците се продават готови ортопедични обувки.......
Използването на омекотяващи стелки намалява болезненият натиск върху възглавничките на краката и петата. Допълнителните меки подложки в стелките за обувки облекчават болката и дискомфорта при ходене.
Адекватното лечение на захарната болест, носенето на специални чорапи и използването на ортопедични стелки и обувки е от първостепенна важност за намаляване на риска от сериозни усложнения на диабета и запазването качеството на живот!!!
В помощ на българското население с диабет е Българска Асоциация Диабет
в сътрудничество с International Diabetes Federation IDF Diabetes Atlas