Замисляли ли сте се технологиите колко време и разходи могат да Ви спестят в общуването с администрацията?
Аз лично не се бях замисляла до момента, в който се наложи да вадим документи от община, която е на другия край на България. Но дори и да се наложи комуникация с общинската администрация по местоживеене ползването на електронните услуги си е за предпочитане!
По стечение на обстоятелствата може да се окаже, че Вие или Ваш роднина онаследява имот, който се намира в община на 300 километра. Наследниците на имота трябва да подадат данъчна декларация по чл 14 от Закона за местните данъци и такси в местната служба по местонахождение на имота, а в описаният случай маршрутът беше Видин - Варна.
Единият вариант е подаване на декларацията на място във Варна, а другият вариант е подаване през системата за сигурно електронно връчване
С оглед на възрастта на роднината, онаследил някакъв дял от имота, беше предоставено пълномощно на внука, който да подаде данъчната декларация дистанционно през портала. За използването на електронната платформа е необходим електронен подпис КЕП и регистрация в сайта, след което може да се подават различни документи към съответните администрации.
Подаването на тази декларация по чл 14 от ЗМДТ през системата за електронно връщане му спести пътуване, време и пари, защото декларацията беше връщана 3 пъти за корекция.
Какви са предимствата на дистанционното подаване на документи към общинската администрация?
Едно от основните предимства от използването на тези електронни услуги е бързото и лесно подаване на документи. В профила си подателят вижда кога е връчено и отворено съобщението му от получателя.
Другото предимство е, че получателят в рамките на определения срок връща отговор в системата. Във върнатият отговор служителят подробно описва какво трябва да се корегира при необходимост и има изписани имена и телефон за контакт. След указанията и направената корекция документът се подава през системата за сигурно електронно връчване.
В акаунта на потребителя след коректно подадена и приета декларация се получава отговор с входящия номер на документа и регистрираните промени в общината по партидата на имота.
След което моят роднина можеше да си плаща данъка за дяловата си част от имота и си оправи документите без да ходи няколко пъти до общината във Варна.
С използването на електронната система се спестява време на хората за посещение на съответната административна структура и чакането по гишета за подаване, приемане и входиране на документите им.
Има ли възможност да се вадят справки от имотния регистър по електронен път?
Ако искаме да си извадим справка от имотния или търговския регистър, вече има възможност това да стане по електронен път. Наличието на електронен подпис КЕП и регистрацията в платформата Единен портал за заявяване на електронни административни услуги ни позволява да подаваме заявления и да получаваме справки. Има още какво да се желае по отношение на предоставяните електронни услуги и да се надяваме с времето да се усъвършенстват. За мен остана неразбираемо защо за различните общини не могат да се вадят едни и същи справки от имотния регистър. Например за имот във Видин може да се извади пълна справка, докато за имот във Варна не може. Но и в нашата държава се върви по пътя на дигитализацията макар и по-бавно.....
Факт е, че има създадени улеснения за комуникация с общинската администрация и от нас зависи дали ще ги използваме или ще мърморим колко часа сме изгубили и прочие. Притежанието на електронен подпис КЕП и регистрирането в сайт за електронни услуги ни дава възможност за лесно вадене на различни справки, лесно и удобно подаване на данъчни декларации, дистанционно подаване на жалби към една или друга институция и т.н.
Използването на платформата за сигурно електронно връчване на документи ни спестява негативни емоции и ни пести не малко време!
Дано повече хора използват технологиите за административно обслужване и разрешаване на възникнал казус, а не само за забавления и губене на време в нета.