Търсене в този блог

Има ли разлика между трейдър и инвеститор при сделките с финансови инструменти?


 Има ли някаква разлика между трейдър и инвеститор в търговските сделки с финансови инструменти?

Основната разлика между трейдъра и инвеститора се състои в това по какъв начин те успяват да реализират възвръщаемост на инвестираната сума от участието си в сделки на финансовите пазари.

Трейдърите / индивидуални или институционални / извършват активна търговия с финансови активи чрез онлайн брокера си. Техните сделки са по-краткосрочни  и фокусът им е върху движението на съответната акция, ETF и др. Индивидуалният търговец наблюдава тенденцията на избран актив и преценява в кой момент да направи сделка. Също така рискът при трейдъра на финансовия пазар е много по-голям, защото той не чака в дългосрочна перспектива поскъпване на актива. Многобройните сделки с отваряне и затваряне на позиции носи по-висока потенциална възможност за търговеца да си възвърне инвестицията и да си увеличи капитала.

При активните индивидуални трейдъри на финансовите пазари се изисква отделяне на повече време за следене и управление на отворените позиции за реализиране на успешна сделка.

За разлика от трейдъра инвеститорът прави сделки за по-дълго време и не осъществява активна търговия с финансови инструменти. Това е и причината за по-малкия риск при инвеститорите, защото във времето на няколко години има по-голяма вероятност за поскъпване на актива. Дългосрочните инвестиции на инвеститорите във финансови инструменти носят и по-ниска възвращаемост.

Какъв е риска при търговия с финансови инструменти?

Както може да се печели, така може и да се губи в търговията с финансови инструменти. Риск мениджмънта е част от търговията на финансовите пазари и е част от успеха на трейдърите и инвеститорите.

Знанията и уменията дават възможност за изграждане на стратегия, с която да успеем да си възвърнем инвестицията в актив и да си увеличим капитала в дългосрочен план!

Загубата и печалбата вървят ръка за ръка в търговията на финансовите пазари. Също така в тази дейност няма бързи печалби.  Печалбите не са много големи, особено за трейдъри и  инвеститори с малък депозит.

Ако не сме запознати с различните финансови инструменти, сме обречени на големи загуби например при търговията с договори за разлика CFD или търговията с валутни двойки! 

Какви са началните стъпки на трейдъра в търговията с финансови инструменти?

Освен желанието ни да търгуваме с акции и други финансови инструменти, са ни нужни знания и някаква първоначална стратегия за инвестиране.

Също така ни е необходим първоначален капитал за откриване на акаунт при брокера, с който бихме искали да търгуваме. Тази първоначална инвестиция е свързана с финансовата възможност да отделим едни пари и да не ги теглим от акаунта си за някакъв дълъг период от време. До преди няколко години в една от платформите за борсова търговия можеше да се започне с депозит от 50 USD, но от 2024 година минималната сума на брокера иторо е 2000 USD за нас българите.

И така идва следващата стъпка по пътя ни на трейдър, а именно избирането на брокер за търговия на финансовите пазари. Преди години аз започнах с etoro и още трейдвам на тяхната платформа. Плюсът на etoro е, че може да бъдат копирани сделки на други трейдъри и инвеститори и да се разчита на техният търговски усет. 

В началото на моето развитие като индивидуален трейдър, аз също реших да се възползвам от тази опция, защото нямах опит и не бях сигурна в себе си въпреки добрата теоретична подготовка. Копирах един трейдър и станах на голям минус, защото копирам всичките му отворени позиции. Не след дълго спрях да го копирам, защото не припознах чуждите сделки като успешни за мен.

Умелото управление на риска и активното използване на чакащи поръчки ми помагат в търгуването с финансови активи. За мен търговията с финансови инструменти е работа, в която отделям не малко време за управление на инвестиционното си портфолио. По тази причина не разбирам изказвания от рода " играя на борсата", защото търговията не е игра, а сериозно занимание! 

Инвестирането от трейдъри и инвеститори крие своите рискове и всеки преценява колко е готов да загуби от вложените суми. И двата типа инвеститори разполагат с парични средства, които могат да отделят за борсова търговия. Задълбоченото познаване на финансовите активи е част от търговията на финансовите пазари.

Статията има единствено информативен характер и не трябва да се възприема като финансов съвет!!!!