Пропускане към основното съдържание

Има ли разлика между трейдър и инвеститор при сделките с финансови инструменти?



 Има ли някаква разлика между трейдър и инвеститор в търговските сделки с финансови инструменти?

Основната разлика между трейдъра и инвеститора се състои в това по какъв начин те успяват да реализират възвръщаемост на инвестираната сума от участието си в сделки на финансовите пазари.

Трейдърите / индивидуални или институционални / извършват активна търговия с финансови активи чрез онлайн брокера си. Техните сделки са по-краткосрочни  и фокусът им е върху движението на съответната акция, ETF и др. Индивидуалният търговец наблюдава тенденцията на избран актив и преценява в кой момент да направи сделка. Също така рискът при трейдъра на финансовия пазар е много по-голям, защото той не чака в дългосрочна перспектива поскъпване на актива. Многобройните сделки с отваряне и затваряне на позиции носи по-висока потенциална възможност за търговеца да си възвърне инвестицията и да си увеличи капитала.

При активните индивидуални трейдъри на финансовите пазари се изисква отделяне на повече време за следене и управление на отворените позиции за реализиране на успешна сделка.

За разлика от трейдъра инвеститорът прави сделки за по-дълго време и не осъществява активна търговия с финансови инструменти. Това е и причината за по-малкия риск при инвеститорите, защото във времето на няколко години има по-голяма вероятност за поскъпване на актива. Дългосрочните инвестиции на инвеститорите във финансови инструменти носят и по-ниска възвращаемост.

Какъв е риска при търговия с финансови инструменти?

Както може да се печели, така може и да се губи в търговията с финансови инструменти. Риск мениджмънта е част от търговията на финансовите пазари и е част от успеха на трейдърите и инвеститорите.

Знанията и уменията дават възможност за изграждане на стратегия, с която да успеем да си възвърнем инвестицията в актив и да си увеличим капитала в дългосрочен план!

Загубата и печалбата вървят ръка за ръка в търговията на финансовите пазари. Също така в тази дейност няма бързи печалби.  Печалбите не са много големи, особено за трейдъри и  инвеститори с малък депозит.

Ако не сме запознати с различните финансови инструменти, сме обречени на големи загуби например при търговията с договори за разлика CFD или търговията с валутни двойки! 

Какви са началните стъпки на трейдъра в търговията с финансови инструменти?

Освен желанието ни да търгуваме с акции и други финансови инструменти, са ни нужни знания и някаква първоначална стратегия за инвестиране.

Също така ни е необходим първоначален капитал за откриване на акаунт при брокера, с който бихме искали да търгуваме. Тази първоначална инвестиция е свързана с финансовата възможност да отделим едни пари и да не ги теглим от акаунта си за някакъв дълъг период от време. До преди няколко години в една от платформите за борсова търговия можеше да се започне с депозит от 50 USD, но от 2024 година минималната сума на брокера иторо е 2000 USD за нас българите.

И така идва следващата стъпка по пътя ни на трейдър, а именно избирането на брокер за търговия на финансовите пазари. Преди години аз започнах с etoro и още трейдвам на тяхната платформа. Плюсът на etoro е, че може да бъдат копирани сделки на други трейдъри и инвеститори и да се разчита на техният търговски усет. 

В началото на моето развитие като индивидуален трейдър, аз също реших да се възползвам от тази опция, защото нямах опит и не бях сигурна в себе си въпреки добрата теоретична подготовка. Копирах един трейдър и станах на голям минус, защото копирам всичките му отворени позиции. Не след дълго спрях да го копирам, защото не припознах чуждите сделки като успешни за мен.

Умелото управление на риска и активното използване на чакащи поръчки ми помагат в търгуването с финансови активи. За мен търговията с финансови инструменти е работа, в която отделям не малко време за управление на инвестиционното си портфолио. По тази причина не разбирам изказвания от рода " играя на борсата", защото търговията не е игра, а сериозно занимание! 

Инвестирането от трейдъри и инвеститори крие своите рискове и всеки преценява колко е готов да загуби от вложените суми. И двата типа инвеститори разполагат с парични средства, които могат да отделят за борсова търговия. Задълбоченото познаване на финансовите активи е част от търговията на финансовите пазари.

Статията не е финансов съвет!

Популярни публикации от този блог

Какви са рисковете за вените на краката при дълго пътуване?

 Какви рискове за вените на краката крие дългото пътуване? Дългите полети със самолет могат да провокират съдови проблеми и венозна недостатъчност. Сред най-честите рискове за вените на краката са:  - дълбока венозна тромбоза,  - венозна недостатъчност, - подуване на краката и поява на оток,  - усложнения на разширени вени, Един от факторите, оказващи рисково влияние на вените при дълго пътуване със самолет, автомобил, автобус или друг транспорт, е намаленото движение и статичната поза на краката. Продължителното седене в една поза забавя кръвообращението и вените не могат да функционират правилно. Непълноценното връщане на кръвта от вените на долните крайници води до задържането й и подуване на краката. Това състояние на нарушена циркулация на кръвта и застой във вените на краката е известно като венозна недостатъчност. Друг рисков фактор за вените при няколко часово пътуване по въздух е налягането в кабината на самолета. Поддържаното налягане в самолета е по-ниско ...

Скъсяване на крака след смяна на става - ортопедични стелки за изравняване

Колко стави годишно се сменят? Според Американския регистър за смяна на стави в САЩ годишно бройката на имплантираните коленни стави надхвърля 800 000, а на тазобедрените сменени стави надхвърля 1 милион Очакванията там са ортопедичните операции за ендопротезиране значително да нараснат. Според съществуващите регистри в Европа броят на сменените тазобедрени и коленни стави е висок. Броят на ставните операции за 2020г в някои страни може да се види в статистиката . На какво се дължи високият брой на протезирането?  Модерният свят с все-по голямо обездвижване е предпоставка за затлъстяване на населението. Трупаните излишни килограми натоварват прекомерно ставите и ускоряват тяхното износване. Стареенето и различни заболявания на ставите налагат необходимостта от ставна артропластика. Какви усложнения могат да се срещнат при протезираните пациенти? Често след смяна на колянна или тазобедрена става се наблюдава промяна в дължината на краката и куцане. Скъсяването на крака след ендопро...

Лимфедем на ръката - причини и терапии

  Какво е лимфедем? Лимфедемът е състояние на подуване поради задържане и натрупване на лимфна течност в тялото. Лимфните възли действат като дренаж в тялото и през тях преминава лимфата. Когато има отстранени или запушени лимфни възли се нарушава оттичането на лимфната течност. Лимфотокът е нарушен и лимфната течност започва да се натрупва в различни части на тялото. Най-често лимфна течност се задържа в ръцете и краката, но не е изключено да се застоява течност и в други части на тялото. Застоя и натрупването на лимфа предизвиква подуване на ръката. Това състояние на лимфен оток на ръката е лимфедем. Лимфедемът на ръката е заболяване, което прогресира без лечение и води до намаляване на подвижността, дегенеративни изменения на ставите и възпаления. От какво се получава лимфедем? Лимфедемът се развива в резултат на увредена и запушена лимфна система. Сред най-честите причини за поява на лимфедем на горен крайник са операциите и лечението на рак. Лимфедемът може да възникне...

Семейно на море в България, Златни пясъци

Тази години си организирахме кратка семейна почивка на нашето Черноморие, за да избягаме от непоносимата жега в София. Планът ни беше да имаме 3 нощувки и да пътуваме с нощен влак и спален вагон от София до Варна. Спалните купета са добре климатизирани и поддържани в добро състояние. Пътуването в спален вагон за нас е предимство, защото няма умора от шофирането, а поспиваме удобно във влака и пристигаме отпочинали на гара Варна. След кратко премисляне къде точно да отидем се спряхме на Златни пясъци, а  при избора на хотел се ръководехме и от предлагането на ол инклузив. Спряхме се на Парк Хотел Одесос. От жп гарата на морската ни столица хванахме автобус 9 и слязохме на спирка Аквапарк в Златни пясъци. След като слязохме минахме по една пътека през гората и излязохме в страни на хотел Царевец, от където походихме малко до нашия хотел Одесос.  Понеже настаняването е от 14 часа, ние си оставихме багажа и използвахме басейна, докато стане време да ни настанят. На басейна има бар...

Какви храни да консумираме при инсулинова резистентност?

Какво е инсулинова резистентност? Инсулинът е хормон, който се произвежда от задстомашната жлеза панкреас и неговото основно предназначение е да контролира циркулиращата глюкоза в кръвта. Ролята на инсулина е да помага на клетките да абсорбират глюкозата от кръвта, с което се контролират нивата на кръвната захар. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките на мускулите и ги снабдява с енергия.  Инсулинът е в основата на метаболизма и правилната обмяна на въглехидрати, мазнини и белтъци в организма ни. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките и ги снабдява с енергия.  При инсулиновата резистентност клетките нямат чувствителност към инсулина и не реагират на сигналите за транспортираната глюкоза до тях. Поради това панкреасът увеличава производството на инсулин, за да компенсира нуждата на клетките за абсорбиране на кръвната глюкоза.  Инсулинова резистентност е състояние, при което се произвежда инсулин, но клетките не реагират ефективно за усвояване ...