Пропускане към основното съдържание

За какво се използват ортопедичните стелки?

 

Какво е предназначението на ортопедичните стелки?

Ортопедичните стелки за обувки са специално изработени за поддържане на ходилата и балансиране на походката. Поставянето на ортопедични стелки в обувките помага за справянето с различни ортопедични състояния на краката. 

В зависимост от материала и модела на ортопедичните стелки те имат различна функционалност. Функционалните стелки за обувки се ползват при плоскостъпие или паднали сводове на краката. Друго приложение на ортопедичните стелки е да компенсират разликата в дължината на двата крака. При различна дължина на краката се нарушава анатомичната походка и се появява куцане. Специалните стелки се прилагат за корекция на стъпването накриво и кривенето на глезена навътре или навън. 

Най-общо казано предназначението на ортопедичните стелки е да поддържат ходилата в анатомична позиция и да балансират правилната походка. 

Как да разберем кои ортопедични стелки са подходящи за нас?

Ортопедичните стелки се изписват от ортопед за подобряване на конкретно състояние на ходилата. Те могат да бъдат отнесени и към ортопедичните ортези за ходилата на крака. Функционалните стелки за обувки се прилагат за оздравителна терапия и по тази причина е важен точният избор на ортопедичните стелки и подложки за обувки. 

Изписаните стелки от лекар специалист са съобразени с конкретно състояние на стъпалата на крака. И когато се закупуват ортопедични подложки или стелки е препоръчително да се обясни на продавач консултанта за какво състояние са необходими. При изписването на ортопедични стелки в най-общия случай се разбират тези, които поддържат сводовете на краката при установено плоскостъпие или дюстабан. 

За да изберем подходящите ортопедични подложки и стелки, трябва да сме наясно и с тяхната различна функционалност! Защото едни стелки може да са подходящи за  плоскостъпие, но да не са подходящи за шипове в петата или травма на метатарзални кости. 

Добрата информираност за различните видове ортопедични стелки гарантира правилният избор на ортопедични стелки за нашия случай!

Какви видове ортопедични стелки са познати на пазара?

Най-широко разпространените ортопедични стелки са тези за опора и поддържане на сводовете на ходилата. За да поддържат максимално краката, те са изработени от по-твърд материал в областта на извивката на ступалата. Това ги прави по-издръжливи на тежестта на тялото, с което осигуряват добра поддръжка на свода. Този вид стелки се предлагат цели или до основата на пръстите.

Друг модел на ортопедичните стелки са тези, които поддържат сводовете и ходилата в анатомична позиция имат допълнителни омекотяващи подложки в зоната на петата. Този вид стелки за обувки са подходящи при шипове остеофити в петата, травма на петата като натъртване или набиване, фрактура на петната кост и интензивно натоварване на краката.

Следващият вид ортопедични стелки е за корекция на различната дължина на краката. Много често след ортопедична операция и смяна на става ендопротизиране се наблюдава скъсяване на единия крак. Повдигащите стелки компенсират разликата в дължината и изравняват краката. Стелките с балансираща функционалност предпазват от изкривяване на гръбначния стълб и задълбочаване на куцащата походка.

Спортните ортопедични стелки са друг вид и те се използват при интензивно натоварване по време на тренировка, джогинг, спортно ходене или друг спорт. Ортопедичните стелки за спорт са изработени от специален материал, който поддържа ходилата и запазва пълния обем на движение на краката.

Сред ортезите се нареждат и различните омекотяващи подложки за възглавничките на краката. Тези специални стелки за възглавничките имат голяма функционалност и могат да се използват за различни състояния на стъпалата на крака като някои от тях са - метатарзалгия и висока чувствителност в зоната на възглавничките на крака, рани и мазоли на възглавничките, възпаления и шипове на метатарзалните кости, набиване и натъртване на възглавничките на краката.

Функционалните петички са друга разновидност на ортопедичните стелки. Подложките за пети се прилагат за корекция на стъпването навътре и навън. Стелките за пети са подходящи за терапия на артрит на петната кост и шипове в петата. Някои омекотяващи петички са подходящи при натъртена или набита пета.

Във физическите и онлайн магазини има богат избор на различни видове ортопедични стелки с различна функционалност. Затова не е достатъчно да кажем в магазина, че искаме да си вземем ортопедични стелки. Изборът на подходящите стелки ще подпомогне лечебната терапия и ще облекчи болката в краката и гърба.

Какво трябва да вземем под внимание при носенето на ортопедични стелки и подложки?

При поставянето на стелки и подложки в обувките се отнема от тяхното пространство. По тази причина купуването на нови обувки става със слагане на стелките в тях и преценяване на удобството на крака. Носенето на стелки може да промени обичайният размер на обувките ни и да трябва да минем на по-голям номер.

Стелките трябва периодично да се подменят, защото при ежедневно и продължително носене те се амортизират и деформират.

При първоначално ползване на ортопедични стелки е необходимо малко време за адаптация на крака. В първите няколко дни може да се ходи със стелките по няколко часа, докато свикнем с тях, и след това да си ги носим постоянно. За да не се появи болка в ходилата е препоръчително свикването в по-твърдите стелки.


Популярни публикации от този блог

Скъсяване на крака след смяна на става - ортопедични стелки за изравняване

Колко стави годишно се сменят? Според Американския регистър за смяна на стави в САЩ годишно бройката на имплантираните коленни стави надхвърля 800 000, а на тазобедрените сменени стави надхвърля 1 милион Очакванията там са ортопедичните операции за ендопротезиране значително да нараснат. Според съществуващите регистри в Европа броят на сменените тазобедрени и коленни стави е висок. Броят на ставните операции за 2020г в някои страни може да се види в статистиката . На какво се дължи високият брой на протезирането?  Модерният свят с все-по голямо обездвижване е предпоставка за затлъстяване на населението. Трупаните излишни килограми натоварват прекомерно ставите и ускоряват тяхното износване. Стареенето и различни заболявания на ставите налагат необходимостта от ставна артропластика. Какви усложнения могат да се срещнат при протезираните пациенти? Често след смяна на колянна или тазобедрена става се наблюдава промяна в дължината на краката и куцане. Скъсяването на крака след ендопро...

Лимфедем на ръката - причини и терапии

  Какво е лимфедем? Лимфедемът е състояние на подуване поради задържане и натрупване на лимфна течност в тялото. Лимфните възли действат като дренаж в тялото и през тях преминава лимфата. Когато има отстранени или запушени лимфни възли се нарушава оттичането на лимфната течност. Лимфотокът е нарушен и лимфната течност започва да се натрупва в различни части на тялото. Най-често лимфна течност се задържа в ръцете и краката, но не е изключено да се застоява течност и в други части на тялото. Застоя и натрупването на лимфа предизвиква подуване на ръката. Това състояние на лимфен оток на ръката е лимфедем. Лимфедемът на ръката е заболяване, което прогресира без лечение и води до намаляване на подвижността, дегенеративни изменения на ставите и възпаления. От какво се получава лимфедем? Лимфедемът се развива в резултат на увредена и запушена лимфна система. Сред най-честите причини за поява на лимфедем на горен крайник са операциите и лечението на рак. Лимфедемът може да възникне...

Какво трябва да знаем за спането по корем?

Защо експертите по здравословен сън не препоръчват спането по корем? Голяма част от учените в сферата на здравословния сън не препоръчват позицията за спане по корем. Експертите твърдят, че спането по лице е най-неблагоприятната позиция за тялото, макар че за някои тази поза е предпочитана. Спането по корем е противопоказно при бебета до 1 година и носи риск от поява на синдром на внезапна детска смърт SIDS. Тази поза на спане е рискова и при бременни жени поради притискането на плода. Специалистите по съня са категорични, че спането по гръб или настрани е по-здравословно, защото тези позиции помагат за пълноценно възстановяване на мускулите на тялото и подпомагат подравняването на гръбначния стълб.  Кои са недостатъците на спането по корем? Някои от основните недостатъци при съня по лице са: - прекомерно натоварване на врата, което води до болка и скованост - напрежение в мускулите и прешлените на гърба, което поражда болки в кръста и гърба - притискане на вътрешните органи - нати...

Ще плащат ли нов данък чуждите инвеститори в САЩ съгласно Законопроект и Section 899?

Какви данъчни промени се обмислят за чуждите инвеститори в USA? След промените в тарифните мита управлението на американския президент обмисля и въвеждане на нови данъци за чуждите инвеститори в USA.  В предложения от президента данъчен законопроект в член "Section 899"  САЩ ще могат да събират нов данък от чужденците, които инвестират в компании на американския пазар. Размерът на данъка може да стигне до 20% за чуждите инвеститори. Тази данъчна мярка ще засегне и компаниите в Америка, когато превеждат печалби и дивиденти на инвеститорите. Какви са реакциите срещу  данъчния законопроект и членът в него Section 899? Докато Сенатът оценява законопроекта, шокът от разглежданите промени и реакциите на институционалните инвеститори са налице. Първата реакция срещу този данъчен законопроект е от инвеститорите на Уолстрийт, според които: "Ако тази разпоредба бъде приета това ще нанесе сериозен удар върху индустрията за управление на активи, което може да означава по-ниска възвр...

Как управлявам личните си финанси като фрийлансър?

Какво обхваща сферата на личните финанси? Сферата на личните финанси обхваща индивидуалните ни доходи, разходи, спестявания, кредити, застраховки, инвестиции и други активи. Умението да управляваме паричните си средства и активи ни дава финансова стабилност и възможност за реализиране на лични цели.  Някои от основните компоненти на личните ни финанси са: - оптимизиране на приходите и разумното им разпределение - контролиране на разходите чрез създаване на бюджет и приоритет на нашите лични нужди - редовни спестявания за финансов резерв при възникнала нужда - избягване на свръх задлъжняване към банки и нефинансови институции   Как управлявам личните си финанси като фрийлансъри? Фрийлансърите сме хора, които работим на свободна практика. Нашите доходи се формират от заплащането на предоставяните от нас услуги и свършената работа по възложен проект или ангажимент. Затова доходите на инфлуенсъри, блогъри, създатели на съдържание и други фрийлансъри варират всеки месец и зависят о...