Какво представлява електронното здравно досие?
Електронното здравно досие е дигитализиран здравен картон, в който може да се види здравната ни история като пациенти.
В здравното досие се съдържа лична информация като име и фамилия, дата на раждане, ЕГН, пол, навършени години, телефон, електронна поща.
В електронното пациентско досие се съдържа и медицинска информация като практикуващия лекар на пациента с неговия УИН, градът и адресът на медицинската практика, здравното заведение на практиката и регионалната здравна каса РЗОК.
Заложено е в здравното ни досие да се въведат и контакти на близки лица при възникване на спешна ситуация.
В здравното си досие можем да видим какви медицински прегледи сме минали, какви издадени направления за специалисти са ни били издадени и кога сме имали престой в болница. Също така в пациентския си картон можем да видим какви ваксини имаме поставени и какви рецепти са ни издавани.
В обобщение, посредством пациентското си досие можем да следим здравословното си състояние и да провеждаме препоръчителните профилактични прегледи. Също така здравното досие предотвратява злоупотреби със средства от здравната каса.
Как да достъпим електронното си здравно досие?
За получаване на достъп до медицинския ни картон се използват 2 начина:
- чрез електронен подпис КЕП
- чрез уникален код за достъп / УКД /, издаден от всяка здравноосигурителна каса срещу лична карта или документ за самоличност.
След като е налице КЕП или УКД се изтегля приложението и се инсталира на телефона. При успешно въвеждане на данните за вход и допускане до дигиталното здравно досие може да се разгледа медицинската информация за пациента.
В страницата на НЗОК може да се намери пълна информация за получаването на УКД и стъпките за успешно влизане в здравното досие.
Във видеото има обяснение за поставяне на електронното медицинско досие на телефона и запознаване с функционалностите на апликацията ездраве.
Какви са ползите от електронната медицинска информация в еЗдраве?
Полезността от достъп до медицинската ни информация се изразява в това, че сме информирани за общото си здраве и прилаганите терапии за лечение.
Съдържащата се информация в електронното ни медицинско досие е изключително полезна за хронично болните пациенти за следене на състоянието им и повлияването на лекарствените продукти. От пациентския картон може да се разбере кога са били намалени или увеличени дозите на едно лекарство в лечението на хронично заболяване или кога едни препарати са били заменени с други.
В медицинския архив може да се видят назначените изследвания и да се избегне повторното им правене. От историята на пациентския картон може да се сравняват резултатите от периодичните изследвания и да имаме информация за здравословното си състояние.
Медицинската история помага на докторите да координират лечението на пациента и недопускането на лечебна терапия с дублиращи се лекарства и не добре взаимодействащи лекарствени препарати.
Не на последно място е прозрачността на изразходваните средства за лечението на всеки пациент и намаляване на фиктивното ни лечение за точене на пари от ЗК.
Използвате ли приложението еЗдраве и полезно ли е то за Вас?