Пропускане към основното съдържание

Какви храни да консумираме при инсулинова резистентност?




Какво е инсулинова резистентност?

Инсулинът е хормон, който се произвежда от задстомашната жлеза панкреас и неговото основно предназначение е да контролира циркулиращата глюкоза в кръвта. Ролята на инсулина е да помага на клетките да абсорбират глюкозата от кръвта, с което се контролират нивата на кръвната захар. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките на мускулите и ги снабдява с енергия.  Инсулинът е в основата на метаболизма и правилната обмяна на въглехидрати, мазнини и белтъци в организма ни. Този хормон придвижва глюкозата в кръвта към клетките и ги снабдява с енергия. 

При инсулиновата резистентност клетките нямат чувствителност към инсулина и не реагират на сигналите за транспортираната глюкоза до тях. Поради това панкреасът увеличава производството на инсулин, за да компенсира нуждата на клетките за абсорбиране на кръвната глюкоза. 

Инсулинова резистентност е състояние, при което се произвежда инсулин, но клетките не реагират ефективно за усвояване на глюкозата и търсят още от този хормон.

Какви са признаците на инсулинова резистентност и как се диагностицира?

Някои от признаците за инсулинова резистентност са - трупане на подкожни мазнини в областта на корема,  по-високи нива на холестерол, често усещане за глад, трудна концентрация, чувство за умора и отпадналост. 

Сред рисковите фактори за развиване на инсулинова резистентност са - обездвижването и заседналият начин на живот, затлъстяването и наднорменото тегло, неправлният хранителен режим.

Диагностицирането на резистентност към инсулина се извършва с кръвни изследвания и обременяване с глюкоза. Когато се прави такова изследване е много важно да изберем лаборатория, даваща точни резултати! Също така е препоръчително да седим в лабораторията, докато ни взимат кръв през определено време, а не да се разхождаме между боцканията. 

Аз например попаднах на един лабораторен филиал, в който ми казаха да се прибера и да дойда отново преди последното взимане на кръв! Първите изследвания, които аз направих бяха такива, че ендокринологът отказа да ги приеме и след известно време ми ги назначи отново. Вторият път отидох в друга лаборатория и седях през цялото време там. Лабораторните резултати бяха коректни и въз основа на тях бях диагностицирана с инсулинова резистентност.

Единственият начин за установяване на инсулинова резистентност е обременяване с глюкоза и кръвни лабораторни изследвания.

Как да се храним при инсулинова резистентност?

Някой ще каже веднага, че трябва да се подложим на диета при това състояние. Първото нещо, което трябва да направим при инсулинова резистентност е да си направим списък с храните с гликемичен индекс - нисък, среден и висок. Този гликемичен индекс разделя храните въз основа на влиянието им върху кръвната захар и бързината на разграждане на въглехидратите.

Сред основните храни с нисък индекс са: 

- бобови храни -  боб, леща, нахут, червен боб, грах 

- плодове и зеленчуци - малини, боровинки, капини, ябълки, домати, моркови, червено цвекло, патладжан, листни зеленчуци, авокадо, зеле

- черен шоколад

- ядки - кашу, шамфъстък, бадеми, орехи

- мляко и млечни продукти - нискомаслени млека и продукти от мляко

- пълнозърнести 

- месо - пилешко, риба, телешко

При инсулинова резистентност яденето на храни с висок гликемичен индекс трябва да бъде умерено и в по-малки количества - картофи, ориз, захар, млечен шоколад, тиква, бял хляб, тестени изделия, газирани напитки и други.

Комбинирането на храни с различен гликемичен индекс осигурява балансирано хранене. Препоръчително е да се избягва хапването на две високоенергийни въглехидрата, например хляб и ориз.

Изготвянето на хранителен режим и включването на ниско калорийни храни с нисък GI е сред основните неща в ефективната терапия на инсулиновата резистентност. Дори и трудничко,  препоръчително е да се избягват тестените сладкиши и чипсовете, което за мен си беше изпитание.

Повишената физическа активност и движението оказва благоприятно влияние на ИР. Не е задължително да тръгнем на фитнес, за да подобрим здравословното си състояние. Можем да си направим програма от приятни упражнения и да ходим повече, например да правим около 10 000 крачки на ден. Аз за целта си взех смарт часовник, за да следя колко ходя и да гоня ежедневното достигане на тези крачки.

Достатъчни ли са здравословното хранене и двигателната активност за терапия на инсулинова резистентност ( ИР ) ?

Лекар специалист определя терапията за лечение на инсулиновата резистентност. Единствено той казва какви лекарства да се приемат при ИР. Към назначената лекарствена терапия като допълващи терапии са хранителната и двигателната. Правилното лечение, редовните прегледи и изследвания са в основата на профилактиката на инсулиновата резистентност.

Здравословното и балансирано хранене повишават ефективното справяне с инсулинова резистентност и намаляват риска от диабет тип 2.

Активното движение и умерени физически активности ще запазят качеството на живота ни.

Изготвянето на хранителен план, подбирането на подходящи храни и правилното им комбиниране и физическото натоварване подобряват общото ни здравословно състояние и спомагат за по-добрата ни фигура и самочувствие.


  


Популярни публикации от този блог

Какви са рисковете за вените на краката при дълго пътуване?

 Какви рискове за вените на краката крие дългото пътуване? Дългите полети със самолет могат да провокират съдови проблеми и венозна недостатъчност. Сред най-честите рискове за вените на краката са:  - дълбока венозна тромбоза,  - венозна недостатъчност, - подуване на краката и поява на оток,  - усложнения на разширени вени, Един от факторите, оказващи рисково влияние на вените при дълго пътуване със самолет, автомобил, автобус или друг транспорт, е намаленото движение и статичната поза на краката. Продължителното седене в една поза забавя кръвообращението и вените не могат да функционират правилно. Непълноценното връщане на кръвта от вените на долните крайници води до задържането й и подуване на краката. Това състояние на нарушена циркулация на кръвта и застой във вените на краката е известно като венозна недостатъчност. Друг рисков фактор за вените при няколко часово пътуване по въздух е налягането в кабината на самолета. Поддържаното налягане в самолета е по-ниско ...

Скъсяване на крака след смяна на става - ортопедични стелки за изравняване

Колко стави годишно се сменят? Според Американския регистър за смяна на стави в САЩ годишно бройката на имплантираните коленни стави надхвърля 800 000, а на тазобедрените сменени стави надхвърля 1 милион Очакванията там са ортопедичните операции за ендопротезиране значително да нараснат. Според съществуващите регистри в Европа броят на сменените тазобедрени и коленни стави е висок. Броят на ставните операции за 2020г в някои страни може да се види в статистиката . На какво се дължи високият брой на протезирането?  Модерният свят с все-по голямо обездвижване е предпоставка за затлъстяване на населението. Трупаните излишни килограми натоварват прекомерно ставите и ускоряват тяхното износване. Стареенето и различни заболявания на ставите налагат необходимостта от ставна артропластика. Какви усложнения могат да се срещнат при протезираните пациенти? Често след смяна на колянна или тазобедрена става се наблюдава промяна в дължината на краката и куцане. Скъсяването на крака след ендопро...

Лимфедем на ръката - причини и терапии

  Какво е лимфедем? Лимфедемът е състояние на подуване поради задържане и натрупване на лимфна течност в тялото. Лимфните възли действат като дренаж в тялото и през тях преминава лимфата. Когато има отстранени или запушени лимфни възли се нарушава оттичането на лимфната течност. Лимфотокът е нарушен и лимфната течност започва да се натрупва в различни части на тялото. Най-често лимфна течност се задържа в ръцете и краката, но не е изключено да се застоява течност и в други части на тялото. Застоя и натрупването на лимфа предизвиква подуване на ръката. Това състояние на лимфен оток на ръката е лимфедем. Лимфедемът на ръката е заболяване, което прогресира без лечение и води до намаляване на подвижността, дегенеративни изменения на ставите и възпаления. От какво се получава лимфедем? Лимфедемът се развива в резултат на увредена и запушена лимфна система. Сред най-честите причини за поява на лимфедем на горен крайник са операциите и лечението на рак. Лимфедемът може да възникне...

Семейно на море в България, Златни пясъци

Тази години си организирахме кратка семейна почивка на нашето Черноморие, за да избягаме от непоносимата жега в София. Планът ни беше да имаме 3 нощувки и да пътуваме с нощен влак и спален вагон от София до Варна. Спалните купета са добре климатизирани и поддържани в добро състояние. Пътуването в спален вагон за нас е предимство, защото няма умора от шофирането, а поспиваме удобно във влака и пристигаме отпочинали на гара Варна. След кратко премисляне къде точно да отидем се спряхме на Златни пясъци, а  при избора на хотел се ръководехме и от предлагането на ол инклузив. Спряхме се на Парк Хотел Одесос. От жп гарата на морската ни столица хванахме автобус 9 и слязохме на спирка Аквапарк в Златни пясъци. След като слязохме минахме по една пътека през гората и излязохме в страни на хотел Царевец, от където походихме малко до нашия хотел Одесос.  Понеже настаняването е от 14 часа, ние си оставихме багажа и използвахме басейна, докато стане време да ни настанят. На басейна има бар...